**Sample questions for Placement Papers 2015 Latest Pattern Question 1**

The credit card and global payment processing companies have
been suffering losses for some time now. A well-known company recently
announced its quarterly results. According to the results, the revenue fell to
$\$$ 48.0 billion from $\$ $ 69.0 billion, a year ago. By what percent did the revenue
fall?

a)25% b)28.25% c)30.434% d)32.15%

a)25% b)28.25% c)30.434% d)32.15%

**Answer: C**

**Explanation:**

Revenue
fell from $\$$ 69.0 to $\$$ 48.0

Revenue fall in dollars = $\$$ 69 - $\$$ 48 = $\$$ 21

Percentage fall in revenuve =$ \frac{fall}{intial\;revenue} \times 100% $

=
$ \frac{21}{69} \times 100 $ =30.43%

**Sample questions for Placement Papers solved Latest Pattern Question 2**

Paulson spends 75% of his income. His income is
increased by 20%, and he increased his expenditure by 10%. Find % increase in his
savings?

a)35% b)42% c)45% d)50%

a)35% b)42% c)45% d)50%

**Answer: D****Explanation:**

Let the total income of Paulson be Rs
100

He spends 75% of his income means => His
spending= Rs 75

His savings = 100-75 =25
Now income is increased by 20% => His new
income = Rs 120

His expenditure is increased by
10% =>His new expenditure = 75 x $ \times\frac{110}{100}$ =82.5

How his new savings are = Rs 120 – Rs 82.5 = Rs 37.5

Incrase in savings = 37.5-25=12.5

Percentage increase in savings = $ \frac{12.5}{25}\times 100 $=50%

**Sample questions for Placement Papers Latest Pattern Question 3**

A survey of n people in
the town of badaville found that 50% of them prefer brand A. another survey of
100 people in the town of chottaville found that 60% prefer brand A, in
total,55% of all the people surveyed together prefer brand A. what is the total
no of people surveyed? a)200 b)150
c)50 d)100

**Answer: A**

**Explanation :**

Total number of people
surveyed in town Badaville be n

50% of them prefer brand A => 50% of n

60% of 100 people surveyed
in town Chottaville prefer brand A => 60% (100)

In total 55% of the people surveyed together prefer brand A

50% of n + 60% of 100 = 55% (n
+100

5n = 500 => n =100

Total number of people
surveyed = n +100 =200

**Sample questions for Placement Papers Latest Pattern Question 4**

M is 30% of Q. Q is 20% of P. N is 50% of P. Find M: N ratio

a) 6: 20
b)3:25
c)2:5 d)1:10**Answer: B**

**Explanation : Let p be 100**

**N = 50% of 100 (P=100) = 50**

Q= 20% of 100 (P=100) = 20

M = 30% of 20 (Q=20) = 6

M:N = 6:50

M:N = 3:25

**Sample questions for Placement Papers Latest Pattern Question 5**

In
a city 100% votes are registered, in which 60% vote for congress and 40% vote
for BJP. There is a person A, who gets 75% of congress votes and 8% of BJP
votes. How much percentage of votes got by A?

a)50%
b)48.2%
c)45% d)36%

**Answer B**

**Explanation:**Total votes registered=100%.

Votes for congress=60% of 100 =60

Person A gets 75% of congress votes i.e 75% of 60=45

Votes for BJP=40% of 100 = 40

Person A gets 8% of BJP votes i.e. 8% of 40=3.2(TAKE IT AS 3)

TOTAL VOTES GOT BY A=45+3=48.2

Total percentage of votes he A got = $\frac{48.2}{100}\times 100 $ = 48.2%

**Sample questions for Placement Papers Latest Pattern Question 6**

A person's salary is decreased by steps of 20%,
15% and 10%. What will be the percentage decrease if the salary is reduced
in a single shot?

a)38.8%
b)45%
c)52% d)42%

**Answer: A**

**Explanation:**Let the total salary be 100

It is decreased by 20 %, 15%, and 10% successively.

Salary after these successive discounts = 100 x
$ \frac{100-20}{100}\times \frac{100-10}{100} $

=
100 X 0.8 X 0.85 X 0. 9

= 61.2

% Decrease = 100 – 61.2 =38.8

**Sample questions for Placement Papers Latest Pattern Question 7**

If the price of petrol increases by 30% and babu
intends to spend only an additional 10% on petrol, by a how much percentage should
he reduce consumption?

a)8.75%
b)10.32%
c)12.5%
d)15.38%

**Answer:D****Explanation :**
Let the price of petrol by Rs 100

Its price is increased by 10% => New price of
the petrol= 100 x 130 /100 = 130

He intends to spend only an additional 10% on petrol. So he wants
spend only Rs 110.

Consumption he must reduce is = 130-110 = 20

Percentage consumption he must reduce is =>$\frac{20}{30}\times$
100 = 15.38%

**Sample questions for Placement Papers Latest Pattern Question 8**

In the general elections, the parties 1, 2 and 3 got votes as
45, 12, and 43%, respectively. If a total of 16000 people voted, then by what
number of votes did the coalition of party 2 and 3 wins?

a)1200 b)1500
c)1600 d)2000

**Answer : D**

**Explanation:**

1,2 and 3 parties got 45% ,12% and 43% of the votes respectively.

The coalition of parties 2 and 3 got = 12 +43 = 55% of total votes

Total votes got by
their coalition=$\frac{20}{30}\times$ 16000=8800

Party 1 got
remaining votes = 16000- 8800 = 7200

Therefore the coalition of party 1 and 2 win by = 8800-7200=1600
votes

**Sample questions for Placement Papers Latest Pattern Question 9**

Bhanu spends 30% of his income on petrol on the scooter. ¼ of the
remaining on house rent and the balance on food. If he spends Rs.300 on petrol
then what is the expenditure on house rent?

a) Rs.525 b) Rs.1000
c) Rs.675
d) Rs.175

**Answer : D**

**Explanation:**Let Bhanus income = x

She spends 30% of his income on petrol = 30% of x

Given he spends Rs 300
on petrol => 30% of x = 300

His total income is 100% of x = 1000

His expenditure on house rent = ¼ of the remaining
income (30% is already spent on petrol)

Remaining income is 70% = 700

His expenditure on House rent = ¼ of 700 = Rs 175

**Sample questions for Placement Papers solved Latest Pattern Question 10**

Country Club has an indoor swimming club. Thirty percent of the members of a swim club have passed the lifesaving test. Among the members who have not passed the test, 12 have taken the preparatory course, and 30 have not taken the course. How many members are there in the swim club?

a)30 b)40 c)62 d)60

a)30 b)40 c)62 d)60

**Answer : A****Explanation :**

Ans: 30% of the members passed the test.

70% of the members did not pass the test

Among the members, who have not passed the test, 12 have taken the preparatory course, and 30 have not taken the course

So total members did not pass the test = 12 + 30 =42

Therefore, 70% of the members =42

Total members in the swim club => 100% =60

There are 60 members in the club.

**Sample questions for Placement papers - Latest pattern Question 11**
5000 voted in an election between two
candidates.14% of the votes were invalid. The winner won by a margin
approximately closer to 15%. Find the number of votes secured by the person?

a)4600
c)5200
c)2300 d)2000

Invalid Votes = 14 % (5000) = 700

Valid Votes = 5000 - 700 = 4300

Assume the looser got x votes. Then the winner must have got x + 15% (x)

But x + x + 15% (x) = 4300

Solving x = 2000

So Looser got 2000 and winner got 2300

Invalid Votes = 14 % (5000) = 700

Valid Votes = 5000 - 700 = 4300

Assume the looser got x votes. Then the winner must have got x + 15% (x)

But x + x + 15% (x) = 4300

Solving x = 2000

So Looser got 2000 and winner got 2300